|

Maroko – Październik 2023

Wcześniej planowałem wyjazd Malaga (Hiszpania), Gibraltar i Maroko. Po wielu konsultacjach okazało się, że najlepiej zorganizować wyjazd do Maroka a Malagę i Gibraltar połączyć z innym wyjazdem, który przygotowuję, a mianowicie z wyjazdem do Portugali i Hiszpanii.

Wstępnie na wyjazd do Maroka można się zapisać, dzwoniąc pod numer tel. 347 876 3738  lub pisząc na adres: rkoper@hotmail.com

Fez
Ceuta
gibraltar
marrakesz
meknes
malaga
rabat
tanger
Volubilis
previous arrow
next arrow

Program wyjazdu do Maroka 2023- w przygotowaniu

Dzień 1-2 (11-12 X): Przelot Nowy Jork – Casablanka .

Dzień 3 (13 XI): W opracowani

Dzień 4 (14 X) Rabat, Marrakesz 

Po śniadaniu zwiedzanie Rabatu, stolicy Maroka. W programie: wieża Hassana z XII w, Mauzoleum Mohameda V (dziadka obecnie panującego Mohameda VI), nekropolia dynastii Merynidów – Szella, pałac królewski (tylko z zewnątrz) z imponującą bramą Bab ar-Rouah oraz artystyczna dzielnica kasba Oudaja. Następnie przejazd do Casablanki i krótkie zwiedzanie centrum miasta: meczet Hassana II (z zewnątrz) z najwyższym na świecie 200-metrowym i drugim co do wielkości na świecie minaretem, plac Mohameda V, którego zabudowa jest ciekawym przykładem architektury kolonialnej. Przejazd (około 500 km) na nocleg i kolację w hotelu w okolicach Marrakeszu. Dla chętnych wizytę na placu Dżamaa el Fna (zabytek UNESCO), gdzie życie tętni przez cała dobę, m.in. zaklinacze węży, połykacze ognia, treserzy małp, mnóstwo sklepików itp. (ok.15 Eur od osoby).

Dzień 5 (15 X) Marrakesz 

Cały dzień przeznaczony jest na zwiedzanie Marrakeszu – najatrakcyjniejszego miasta Maroka, zwanego czerwonym miastem: bazar (suk), gdzie można zakupić ciekawe pamiątki miejscowego rzemiosła, minaret Koutoubija z XII w., pałac Bahia, grobowce Saadytów. Podczas zwiedzania miasta krótka wizyta w aptece berberskiej i na koniec spacer po Ogrodach Majorelle. Podczas przerwy na lunch zachęcamy do spróbowania marokańskich dań (ok. 20 Eur/os). Powrót do hotelu, kolacja i nocleg. Dla chętnych popołudniowy wyjazd do przepięknej Doliny Ouirka (ok. 30 Eurod osoby).

Dzień 6 (16 X) Meknes, Volubilis

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Fezu. Po drodze zatrzymamy się w Meknes – zwanego miastem pięknych bram. Zobaczymy mauzoleum sułtana Mulaj Ismaila, założyciela miasta i najbardziej krwawego z marokańskich władców (z zewnatrz). Następnie zwiedzanie legendarnych stajni, spichlerzy, brama Bab el-Mansour (postój na zdjęcia), uważanych za najokazalsze w całym Maroku. Na koniec krótkie zwiedzanie Volubilis (zabytek UNESCO): ruiny rzymskiego miasta z I w., łuk triumfalny Karakali, dom Orfeusza, termy, domy patrycjuszy z doskonale zachowanymi mozaikami. Wieczorem przyjazd (450 km.) na nocleg i kolację do hotelu w okolicach Fezu. 

Dzień 7 (17 XI) Fez

Po śniadaniu zwiedzanie duchowej i religijnej stolicy Maroka. Zwiedzanie mediny (zabytek UNESCO) Fes el-Bali, (prawdziwego labiryntu ponad 9000 krętych uliczek, gdzie poruszanie się bez miejscowego przewodnika jest niemożliwe): meczet i uniwersytet El Karawijjin (z zewnątrz), mauzoleum założyciela miasta Mulaj Idrisa II (obydwa miejsca dostępne jedynie z zewnątrz dla nie – muzułmanów) oraz garbarni skór. Podczas zwiedzania mediny odwiedzimy również medresę (szkołę koraniczną). Następnie tzw. Nowy Fez: pałac królewski Dar El-Makhzen (z zewnątrz) i olbrzymia brama Bab al Jeloud, przejście po dzielnicy żydowskiej Mellah. Po południu czas wolny. Powrót do hotelu na kolację i nocleg.

Dzień 8 (18 XI) W opracowaniu

Dzień 9 (19 XI): Przelot Casablanka- Nowy Jork 

 

Jest w trakcie kalkulacji

Wstępnie można się zapisać pisząc na adres: rkoper@hotmail.com lub dzwoniąc 347 876 3738