Brazylia-Argentyna – Chile 2014
W roku 1541 pierwszy Europejczyk, hiszpański podróżnik Álvar Núñez Cabeza de Vaca zobaczył wodospady Iguacu i w zachwycie powiedział: „O Najświętsza Maryjo, co to jest?” Przez długie lata wodospad nazywano „Maryja”. Później wrócono do pierwotnej indiańskiej nazwy Iguacu. W czasie pielgrzymki – wycieczki zatrzymaliśmy się nad tym wodospadem na pograniczu Brazylii i Argentyny. Patrzyliśmy jak zauroczeni i nie mogliśmy wyjść z zachwytu. Chciało się wołać jak ten Europejczyk, który pierwszy dostrzegł wodospad i kolorowe tęcze zawieszone na kroplach rozpylonej wody. Rocznie przyjeżdża tu ponad milion ludzi, aby zobaczyć ten cud natury. Eleonora Roosevelt, żona prezydenta USA, na widok potęgi wodospadów Iguacu powiedziała „biedna Niagara”. Indianie z plemienia Guarani nazwali wodospad Wielką Wodą, czyli Iguacu. Powstałe w wyniku wybuchu wulkanu wodospady są arcydziełem natury. Dziewicza dżungla z kolorowymi papugami i orchideami dodaje piękna temu miejscu. Przemierzając drogi Argentyny i Brazylii nie jeden raz cisnęły się na usta podobne słowa, i to nie tylko przy wodospadach. W niektórych miejscach pielgrzymi mówili: jest tu jak w raju. Ten wyjazd należał do najbardziej udanych i ciekawych. Wróćmy zatem wspomnieniami na szlak wycieczkowo- pielgrzymkowy.
Program wycieczki
Dzień 1 (1 VIII): Nowy Jork – Buenos Aires
Wylot z JFK do Argentyny w godzinach wieczornych.
Dzień 2 (2 VIII): Buenos Aires
Przylot do Argentyny. Powitanie na lotnisku w Buenos Aires. Transfer do hotelu. Śniadanie. Po krótkim wypoczynku, zwiedzanie Buenos Aires: Plaza de Mayo, Casa Rosada, Katedra, budynek Kongresu, najszersza ulica świata – Avenida 9 de Julio, teatr Kolumba, Cmentarz Recoleta gdzie pochowana jest Evita Peron, Palermo. Zwiedzanie Tierra Santa (Ziemia święta). Następnie przejazd do kolorowej dzielnicy portowej pierwszych emigrantów „La Boca” z przepięknym „Caminito”. Wieczorem kolacja i podziwianie występów tancerzy w klubie tango. Powrót do hotelu i nocleg w Buenos Aires.
Dzień 3 (3 VIII) : Buenos Aires – Iguazu (Argentyna)
Śniadanie. Transfer na lotnisko i przelot do Iguazu. Wycieczka do argentyńskiej części wodospadów w Parku Narodowym Foz de Iguazu. Piesza wyprawa, w trakcie której, z różnych punktów obserwacyjnych na szlaku wycieczki będzie można podziwiać wodospady. Wyprawa do lasu deszczowego i rejs łodzią w pobliże wodospadów. Przejazd do hotelu. Kolacja i nocleg. Rzeczy potrzebne na wyprawę: Ręcznik i suche rzeczy na przebranie.
Dzień 4 (4 VIII): Iguazu – San Ignacio Mini
Śniadanie. Przejazd do San Ignacio Mini – jednej z najlepiej zachowanych Misji Jezuickich znajdujących się w Argentynie. Misja pochodzi z 1632r. Spotkanie z Polonią z Wandy – miasteczka wybudowanego przez Polaków. Msza święta. Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.
Dzień 5 (VIII): Iguazu – Foz do Iguaçu (Brazylia) – Săo Paulo
Śniadanie. Przekroczenie granicy z Brazylią. Przejazd do jednego z najpiękniejszych cudów natury, wpisanego w 1986r. na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – Parku Narodowego Iguaçu. Rzeka, spływając kaskadami w przepaść nieustanie rozpyla kropelki wody, dzięki czemu na niebie stale rysują się wspaniale tęcze. W niezwykłej scenerii wyróżnia się Diabelska Gardziel (Garganta do Diablo) – wody z 14 oddzielonych wodospadów z ogłuszającym hukiem staczają się z urwiska o wysokości 90 m. Zwiedzanie wodospadów po stronie brazylijskiej. Transfer na lotnisko i przelot do Săo Paulo (zwanego Nowym Jorkiem Brazylii). Kolacja i Nocleg.
Dzień 6 (6 VIII): Săo Paulo – Aparecida – Rio de Janeiro
Śniadanie. Zwiedzanie Starówki z dobrze zachowaną architekturą z XVIII i XIX wieku: Teatro Municipal, klasztor São Bento oraz kościoły: Nossa Senhora da Luz (pochodzący z roku 1770), Santo Antônio oraz Katedrę da Sé – jeden z najstarszych obiektów tego typu w Brazylii, ufundowany już w 1554 r. Tuż przy starówce wznosi się na wysokość 41 pięter najsłynniejszy w metropolii drapacz chmur – Edifício Itália, z restauracją, barem i tarasem widokowym na górze. Po południu nawiedzenie Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Aparecida. Msza święta. Olbrzymia Bazylika ma powierzchnię 18 tyś. m2 i może jednocześnie pomieścić 45 tyś. wiernych. Matka Boża z Apericidy została ogłoszona Patronką Brazylii. Wyjazd w kierunku Rio de Janeiro. Zakwaterowanie w hotelu w Penedo. Kolacja i nocleg.
Dzień 7 (7 VIII): Rio de Janeiro
Śniadanie. Przejazd do Rio de Janeiro. Zwiedzanie Cidade Maravilhosa Cudownego Miasta). Starówka, Largo da Carioca, Mosteiro de Santo Antônio – najstarsza budowla sakralna w Rio z 1608r. Msza święta w stożkowatej Katedrze Św. Sebastiana (96-metrowa świątynia, która może pomieścić jednocześnie 20 tyś. wiernych). Arcos da Lapa – akwedukt z XVIIw., Praça Tiradentes, Praça XV de Novembro. Sambodromo – miejsce corocznych parad karnawałowych, stadion Maracanã, Muzeum kamieni szlachetnych. Po kolacji wyjście na wieczorny spektakl folklorystyczny „Samba Show” w kabarecie Plataforma. Powrót do hotelu i nocleg w Rio de Janeiro.
Dzień 8 (8 VIII): Rio de Janeiro
Śniadanie. Przejazd na Wzgórze „Corcovado” (Garbatą Górę – 710 m. n.p.m.) z górującą nad miastem figurą Chrustusa Zbawiciela (O Cristo Redentor) przez las Tijuca. Postać Chrystusa z rozłożonymi ramionami tworzy znak krzyża. Na szczycie wzgórza msza święta u stóp figury. Po krótkim wypoczynku przejazd kolejką linową na „Păo de Açúcar” (Głowę Cukru – 396 m. n.p.m.). Indianie nazwali ja „Pau-na Acuqua”, co znaczy wysoka spiczasta góra. Portugalczykom słowa te kojarzyły się z „pão de açúcar” czyli głowami cukru. Granitowy monolit rzeczywiście przypominał kształtem gliniane stożkowe formy do brylenia rafinowanego cukru. Z Głowy Cukru roztacza się 360-stopniowa panorama Rio z pięknymi plażami: Copacabana, Leblon, Ipanema. Powrót do hotelu i kolacja. Nocleg w Rio.
Dzień 9 (9 VIII): Rio de Janeiro – Petropolis – Parati
Śniadanie. Wyjazd do Petropolis – miasta założonego w 1843 roku – górskiej rezydencji, rządzącego Brazylią w latach 1831 – 1889 Pedra II. Petropolis to górski kurort otoczony bujnymi ogrodami, pamiątka po cesarskiej Brazylii. Msza święta w Katedrze św. Piotra z Alcantary, w której znajdują się grobowce ostatniego cesarza Brazylii – Dom Pedra II i jego rodziny. Zwiedzanie Muzeum Imperialnego i Casa Santos Dumont. Przejazd do kolonialnego miasteczka Parati, zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.
Dzień 10 (10 VIII): Parati
Śniadanie. Msza Święta. Rejs statkiem pomiędzy wyspami. Obiad na wyspie. Powrót do Parati. Kolacja i nocleg.
Dzień 11 (11 VIII): Parati – Rio de Janeiro
Śniadanie. Czas wolny na ostatnie zakupy. Transfer na lotnisko w Rio de Janeiro i wylot z Brazylii w godzinach wieczornych.
Dzień 12 (12 VIII): Przylot do Nowego Jorku w godzinach wieczornych
Hotele w czasie naszego podróżowania
Amerian Park. Reconquista 699. Ciudad de Buenos Aires. Tel : 54 11 5171-6500
Hotel Turrance Green Iguazu. Manencio Martins, 108. Foz do Iguaçu – PR. (45) 3026 4200
Hotel Santo Graal. Av. Getúlio Vargas, 511. Santa Rita, Aparecida. Tel: (12) 3104-0404
Pousada do Corsário. Rua João do Prado, 26 –. Chácara, Parati. Tel: (24) 3371-1866
Hotel Golden Tulip Continental. Rua Gustavo Sampaio, 320 – Leme, Rio de Janeiro. Tel:(21) 3545-5300