Chiny-Tybet 2011
D1. 21 VIII – 16:50 Wylot z Nowego Jorku do Pekinu
D2. 22 VIII Pekin (przylot 18:20)
D3. 23 VIII Pekin
Plac Niebiańskiego Spokoju, plac Tian’anmen. Plac w centrum Pekinu, przed Zakazanym Miastem. Największy publiczny plac na świecie. Zakazane Miasto (UNESCO) zwanego Zimowym Pałacem Cesarskim. Pałac wznosi się w centrum starego Pekinu. Budowa Zakazanego Miasta rozpoczęła się w 1406 roku za czasów dynastii Ming i trwała 14 lat. Pałac był rezydencją 24 cesarzy z dynastii Ming i Qing. Zakazane Miasto jest największym zespołem pałacowym na świecie i zajmuje powierzchnię 720 tysięcy metrów kwadratowych. Pałac Letni (UNESCO). Najlepiej zachowany Ogród Cesarski, którego chińska nazwa Yihe Yuan oznacza Ogród Pielęgnowania Harmonii. Miejsce to jest połączeniem pięknej scenerii z bogactwem architektury. Spacer nad jeziorem Kunming oraz rejs łodzią. Opera Peking w teatrze Li Yuan
D4. 24 VIII Pekin
Wielki Mur (UNESCO). Budowę Muru rozpoczął pierwszy cesarz Chin z dynastii Qin. Wielki Mur miał chronić cesarstwo przed najazdami koczowniczych plemion. Część Muru, która zachowała się do czasów współczesnych, została wzniesiona za czasów dynastii Ming i była częścią Jedwabnego Szlaku. Ta największa budowla świata rozciąga się na długości 6350 kilometrów. Grobowce Cesarzy Dynastii Ming. Drogą Kamiennych Postaci. Obiad w najlepszej chińskiej restauracji w Pekinie Lijiacai, gdzie w roku 1999 spożywał posiłek prezydent Clinton.
D5. 25 VIII Przelot z Pekinu do stolicy Tybetu Lhasa.
D6. 26 VIII Lhasa – największe miasto Tybetu i główny ośrodek buddyzmu tybetańskiego zwanego także lamaizmem Pałac Potala – dawna zimowa rezydencji Dalaj Lamy i centrum tybetańskiego rządu. Główna konstrukcja została zbudowana przez piątego Dalaj Lamę w XVII wieku. Klasztor Jokhang, liczący ponad 1300 lat. Spacer wzdłuż słynnej ulicy Barkhor, wokół klasztoru Jokhang. Obiad z pokazem tybetańskich tańców.
D 7. 27 VIII Lhasa – Shigatse – Gyangtse
Shigatse – oddalone od Lhasy o 360 km. To tradycyjna siedziba drugiego zwierzchnika tybetańskiego buddyzmu – panczelamy. Shigatse było również siedzibą królów Cangu. Jezioro Yamdrok – jedno z trzech tybetańskich świętych jezior. Jezioro Yamdrok zwanym też świętym Jeziorem Skorpiona Szczyt Kamba-la Pass (4794 m n.p.m.). Lodowiec Karuola. Klasztor Pelkor Chode w Gyantse – założony w 1814 roku. W klasztorze znajduje się stupa Khumbum z dziesięcioma tysiącami wizerunków buddy.
D 8. 28 VIII Shigatse – Lhasa
Shigatse nosi także nazwę Xigazê co znaczy „urodzajna ziemia”. Jest drugim co do wielkości miastem Tybetu. Miasto Powstało przy ujściu rzeki Nianchuhe i rzeki zwanej Yarlung Zangbo, która w dalszym biegu zwana jest w Indiach Dihang, a dalej w dolnym biegu w Bangladeszu Brahmaputra. Tashilhunpo – buddyjski zespół klasztorny, położony w pobliżu Shigatse. Klasztor został zbudowany w roku 1447przez Gendun Drupa, pierwszego Dalaj Lamę w połowie XV. Klasztor ten stanowił tradycyjną siedzibę kolejnych Panczen Lamów . Jest jednym z najpiękniejszych istniejących przykładów tybetańskiej architektury.
D9. 29 VIII Lhasa – Namco – Yangpachen – Lhasa
Święte jezioro Namco zwane jest także Namtso znajduje się około 260 km od Lhasy. Słowo „namtso” oznacza „święte”. Namco jest najwyżej położonym (4718 m) słonym jeziorem na świecie. Obejście tego jeziora zajmuje pielgrzymom około trzech tygodni.
D10. 30 VIII Przelot z Lhasa do Chongqing (stolica Chin w czasie II Wojny Światowej).
Muzeum Stilwell – poświęcone komendantowi sil powietrznych w Chinach, Birmie i Indiach w czasie II Wojny Światowej. ZOO – Pandy
D 11. 31 VIII Chongqing – Groty Dazu – Jangcy (Rejs statkiem)
Rzeźby skalne w Dazu. W 1999 roku wpisano go na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Posągi i rzeźby skalne, których liczba sięga kilkudziesięciu tysięcy, pochodzą w większości z okresu między IX a XIII wiekiem po Chr. tj. z czasów dynastii Tang i Song. Łączą w sobie wpływy sztuki buddyjskiej, taoistycznej i konfucjańskiej. Jangcy jest najdłuższą spośród wszystkich azjatyckich rzek i jednocześnie – trzecią pod względem długości na świecie – po Amazonce i Nilu. Jej źródła znajdują się na Dachu Świata, w pełnych lodu i śniegu górach Tybetu.
D12. 1 IX Rejs statkiem na rzece Jangcy
Fengdu – Miasto Duchów z górującym nad nim Piekielnym Wzgórzem. Według miejscowych wierzeń na wzgórzu mieszkały diabły i demony. Dziś ich rzeźby i malowidła można podziwiać w świątyniach: Most Beznadziei i Pałac Króla Piekieł. Jest to wyobrażenie piekła w taoistycznej mitologii. Baidicheng – Miasto Białego Cesarza. Na zachodnim krańcu Trzech Przełomów rzeki Jangcy, przy moście Przełomu Qutang leży miasteczko Baidicheng. W dosłownym tłumaczeniu na język polski nazwa ta oznacza „Miasto białego cesarza”. Miasto to odziedziczyło tę nazwę dzięki historii z 25 roku przed Chr. Pewnego dnia Gongsun Shu miał sen, w którym powiedziano mu, że będzie cesarzem Chin przez 12 lat. Rano, podczas spaceru w ogrodzie ujrzał w studni białego smoka. Odebrał to, jako znak władzy i przyjął samozwańczy tytuł „Biały Cesarz”. Podobnie nazwał swoje miasto. W 37 roku po Chr. zginął w jednej z walk z wojskiem Liu Xiu. Po śmierci Gongsun Shu by lokalni mieszkańcy zbudowali ku jego pamięci świątynię „Białego cesarza”.
D13. 2 IX Rejs statkiem na rzece Jangcy
Trzy Przełomy. Rozciągają się na odcinku 190 km, Od Chongqingu w dół rzeki woda wyżłobiła trzy wąwozy: Qutang Xia, Wu Xia i Xiling Xia. Najkrótszy, liczący 8 km Qutang Xia jest najbardziej spektakularny. Pionowe ściany wznoszą się na wysokość 100 m ponad rzekę. Przełom Wu Xia (Przełom Czarownic) ma długość 45 km i otoczony jest 12 wysokimi szczytami. Najdłuższy i najniebezpieczniejszy przełom (66 km długości) to Xiling Xia. W jego skład wchodzi kilka mniejszych przełomów. Przesiadka na mniejsze statki a później na mniejsze łodzie i podróż wąska rzeką Shennong. Górzyste zbocza urzekają swoim urokiem. Powrót na statek.
D14. 3 IX Res statkiem na rzece Jangcy – Yichang – Wuhan
Yichang – Ośrodek turystyki oraz przemysłu spożywczego, papierniczego, cementowego, chemicznego. W dzielnicy Yiling znajduje się Zapora Trzech Przełomów. Zwiedzanie Zapory. W 1993 roku na rzece Jangcy rozpoczęto budowę Wielkiej Tamy (Zapora Trzech Przełomów), którą ukończono po około 14 latach. Długa na 2335 metrów i wysoka na 182 metry tama o 26 turbinach jest w stanie przepuścić 116 tysięcy metrów sześciennych wody na sekundę! Wuhan – największy port śródlądowy w kraju nad rzeką Jangcy. Jeden z największych ośrodków gospodarczych współczesnych Chin. W mieście działa kilkanaście szkół wyższych. Miasto powstało w 1949 roku z połączenia miast Wuchang, Hanyang i Hankou.
D15. 4 IX Przelot Wuhan – Pekin – Nowy Jork
Hotele
22-24 VIII– Beijing: Oriental Bay International Hotel. Address: No.9 Dixingju Ande Street, Dongcheng District, Beijing 100011, China. (Telephone): 86-10-58139988. www.hotelorientalbay.com/
25, 26, 28, 29 VIII. Lhasa: Jardin Secret Hotel. Address: No.60 Jinzhu West Road. Lhasa.Tibet,China. (Telephone): (86)0891-6936666. www.jardinsecrethotel.com/
27 VIII- Shigatsa: Zanglong Hotel. Address: Shigatsa. (Telephone): (86) 0892-8899666. http://rkzzlhotel.com/
30 VIII- Chongqing: Carlton Hotel. Address: No.259, Keyuan 4th Road, Hi-tech Industrial. Development Zone,Chongqing. Telephone): 023-68066806. www.cqcarltonhotel.com/
3 IX- Wuhan: Best western Mayflowers Hotel Wuhan. Address 385 Wuluo Road, Wuchang, Hubei, PRC. Telephone:(8627)6887158. http://www.bwmayflowers.com.cn/chinese/index.html