|

Kenia -Tanzania 2019

GD8A5973
GD8A6173
GD8A6306
1
GD8A3182copy
GD8A6742
GD8A3338copy
GD8A7047
GD8A5075
GD8A5131
GD8A5160
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow

DZIEŃ 1 : NOWY JORK – NAIROBI (KENIA)

Posiłki na pokładzie samolotu. Nocny lot z Nowego Jorku do Nairobi (Kenia).

DZIEŃ 2 : NAIROBI (KENIA)

Na międzynarodowym lotnisku w Nairobi spotkamy miejscowego przewodnika, który zawiezie nas do luksusowego hotelu na wieczorny odpoczynek. Nocleg w hotelu Safari Park Hotel lub podobnym

DZIEŃ 3 : NAIROBI – ZACHODNI PARK NARODOWY TSAVO (KENIA)

Dziś ruszamy do Zachodniego Parku Narodowego Tsavo (Tsavo West National Park), który znajduje się w Prowincji Wybrzeże (Coast Province) w Kenii. Park zajmuje powierzchnię 9,065 kilometrów kwadratowych. Droga A1 09 prowadząca z Nairobi do Mombasy i linia kolejowa odgradza ten Park Narodowy od sąsiedniego parku, Wschodniego Parku Narodowego Tsavo (Tsavo East National Park). Te dwa parki, wraz z przyległymi ranczami i obszarami chronionymi, tworzą Tsavo Conservation Area (Obszar Chroniony Tsawo). Park Tsavo West (Zachodni) jest bardziej popularny wśród odwiedzających ze względu na jego wspaniałą scenerię, Mzima Springs (Źródła Mzima), bogatą i zróżnicowaną przyrodę, dogodną sieć drogową, rezerwat nosorożców, możliwość wspinaczek skalnych, i spacerów z przewodnikiem wzdłuż rzeki Tsavo. Park jest zarządzany przez Kenya Wildlife Service. Nocleg w hotelu Tsavo Sentrim Camp lub podobnym

DZIEŃ 4 : ZACHODNI PARK NARODOWY TSAVO – PARK NARODOWY AMBOSELI

Dziś udajemy się do Parku Narodowego Amboseli (Amboseli National Park), dawniej Masajski Rezerwat Dzikich Zwierząt Amboseli (Amboseli Game Reserve Masajów), w Powiecie Kajiado (Kajiado County) w Kenii. Powierzchnia tego parku to 39,206 hektarów, z czego 8000 kilometrów kwadratowych zajmuje obszar ekosystemu, który rozprzestrzenia się po obu stronach granicy Kenii z Tanzanią. Tutejsi mieszkańcy to głównie Masajowie, ale również przybysze z innych części kraju, którzy osiedlili się tutaj przyciągnięci rozwojem turystyki i intensywnym rozwojem rolnictwa. Położenie wzdłuż systemu bagien sprawia, że obszar ten charakteryzujący się niskim poziomem opadów, jest jednym z najlepszych miejsc do oglądania dzikich zwierząt na świecie, z 400-ma gatunkami ptaków, w tym ptakami wodnymi, pelikanami, zimorodkami, chruścielami (derkaczami), warugami i 47-ma rodzajami ptaków drapieżnych. Nocleg w Kibo Safari Camp lub podobnym.

DZIEŃ 5 : PARK NARODOWY AMBOSELI – NAMANGA – ARUSHA

Opuszczamy dziś Kenię i udajemy się na południe, do Tanzanii. Po formalnościach granicznych, jedziemy do Arusha w Tanzanii. Nocleg w Palace Hotel Arusha lub podobnym.

DZIEŃ 6 : ARUSHA – PARK NARODOWY TARANGIRE – KRATERNGORONGORO

Dziś odwiedzimy Park Narodowy Tarangire (Tarangire National Park), który jest szóstym co do wielkości parkiem narodowym w Tanzanii po Ruaha , Serengeti, Mikumi , Katavi i Mkomazi. Park Narodowy Tarangire położony jest w regionie Manyara. Nazwa parku pochodzi od rzeki Tarangire, która przecina park, będąc jedynym źródłem wody w tej okolicy dla dzikich zwierząt w czasie pory suchej. Podczas pory suchej tysiące zwierząt migrują do Parku Narodowego Tarangire z Parku Narodowego Manyara. Następnie przejedziemy w pobliże Krateru Ngorongoro (Ngorongoro Crater). Nocleg w Ngorongoro Wildlife Lodge lub podobnym.

DZIEŃ 7 : KRATERNGORONGORO – PARK NARODOWY SERENGETI

Krater Ngorongoro (Ngorongoro Crater) jest najlepszym miejscem w Tanzanii, do zobaczenia „Wielkiej Piątki”, czyli afrykańskiego słonia sawannowego, nosorożca czarnego, lwa, bawoła, i lamparta. Największą atrakcją są tu: duża populacja nosorożca czarnego, i jedne z największych słoni wciąż żyjących w Afryce, ale krater jest także domem dla dużej populacji lwów, lampartów i hien, oraz ogromnych stad antylop gnu, bawołów i zebr. Spotyka się tutaj również serwale, gepardy, szakale, gazele Granta i Thompsona, flamingi i otocjony (ssaki afrykańskie przypominający psa i lisa, z charakterystycznymi długimi uszami), a także około 400 gatunków ptaków. Później tego dnia, przejedziemy do Parku Narodowego Serengeti (Serengeti National Park). Nocleg w Serengeti Acacia Tented Camp lub podobnym.

DZIEŃ 8 : PARK NARODOWY SERENGETI

Dziś odwiedzimy miejsce, które jest prawdopodobnie największym na świecie rezerwatem przyrody, Park Narodowy Serengeti (Serengeti National Park). Park ten, z ogromną liczbą dzikich zwierząt, licznymi drapieżnikami i ogromna różnorodnością ptactwa, a wszystko to uzupełnione niekończącymi się trawami i akacjami równin sawanny, jest uosobieniem parków narodowych Afryki. Będziemy przemierzać park od jego zachodniej do wschodniej strony, obserwując dzikie zwierzęta podczas tego atrakcyjnego safari i spędzimy noc w na terenie kempingu Seronera, w centrum tego parku narodowego. Nocleg w Serengeti Acacia Tented Camp lub podobnym

DZIEŃ 9 : PARK NARODOWY SERENGETI – ISABANIA – NARODOWY REZERWAT MASAJÓW MARA

Dziś udajemy się do Narodowego Rezerwatu Masajów Mara (Maasai Mara National Reserve). Wkraczamy na ziemie Masajów, gdzie ci pasterze od pokoleń są często widziani prowadząc swoje bydło na poboczach drogi. Mijamy miejscowość Narok, aby kontynuować naszą jazdę i obserwować po drodze dzikie zwierzęta. Główna część drogi między Nairobi i rezerwatem jest w bardzo złym stanie, więc trzeba być przygotowanym na wyboistą przejażdżkę! Dojeżdżamy do naszego kempingu, Acacia Camp (Kemping Akacja) w godzinach wieczornych. Z Kempingu Akacja rozciąga się świetny widok na wzgórza Meguarra, a także na strumień, który wije się w dół i tworzy naturalną granicę z Narodowym Rezerwatem Masajów Mara. Rezerwat pozostaje nieogrodzony, pozwalając dzikim zwierzętom przemieszczać się swobodnie po całej okolicy i jeśli zechcą – również przez obszar naszego kempingu! Nie trzeba się jednak niczego obawiać, gdyż lokalni przewodnicy „Askari” będą uważnie wypatrywać jakichkolwiek niepożądanych drapieżników. Nocleg w Mara River Lodge lub podobnym.

DZIEŃ 10: NARODOWY REZERWAT MASAJÓW MARA

Opuszczamy dziś nasz kemping zaraz po wschodzie słońca, aby wyruszyć na nasze safari w krainie Masajów Mara. Narodowy Rezerwat Masajów Mara jest znany, jako jeden z najlepszych narodowych rezerwatów na terenie Afryki Wschodniej i jest domem dla wielu gatunków dzikich zwierząt. Jest zwłaszcza sławny za sprawą corocznej migracji zwierząt, która obejmuje imponującą liczbę ponad 1 miliona antylop gnu, zebr i gazeli Thomsona, które przybywają tu z Parku Narodowego Serengeti w Tanzanii. Narodowy Rezerwat Masajów Mara jest najbardziej popularny w okresie od lipca do października, kiedy to wielkie stada tych zwierząt można tu zobaczyć na wypasie. Te stada roślinożerców są tu częstym łupem drapieżników afrykańskich, które często można obserwować w tym okresie w trakcie krwawego polowania. Nasz przejazd po rezerwacie będzie się skupiał na wypatrywaniu „Wielkiej Piątki” afrykańskiej: słonia, nosorożca, bawoła, lwa, i lamparta; wraz z wieloma innymi gatunkami zwierząt, gadów i ptaków, które mają tu swój domu. Nocleg w Mara River Lodge lub podobnym.

DZIEŃ 11-12: NARODOWY REZERWAT MASAJÓW MARA – NAIROBI

DZIEŃ 12: Zwiedzanie Nairobi. Przejazd na lotnisko i przelot do do Nowego Jorku

Zaleca się wziąć leki na malarię. W tej sprawie trzeba skontaktować się z naszym rodzinnym lekarzem, on nam poradzi i wypisze receptę na ten lek.

Malaria przenoszona jest przez komary, dlatego trzeba mieć coś ze sobą na ich odpędzenie. Przeciw komarom lekarze polecają tzw. repelenty, czyli środki odstraszające owady, zawierające środek chemiczny o nazwie DEET czyli meta-N,N-dietylotoluamid, związek odstraszający owady a jednocześnie nietoksyczny i nie drażniący skóry. Repelenty, które zawierają DEET, odstraszający kleszcze, komary, meszki oraz inne owady kłujące są bardzo skuteczne. DEET został wymyślony przez armię amerykańską dla marines, którzy mieli walczyć w dżungli Ameryki Południowej. Gdyby nie on, tamtejsze owady po prostu by ich zjadły. Siła działania repelentu przeciw komarom z DEET zależy od poziomu stężenia tego środka chemicznego w danym preparacie. Preparaty o kilkunastoprocentowej zawartości DEET są skuteczne do 60 minut. Środki zawierające DEET w stężeniu zawartym w przedziale 20-30% działają kilkanaście godzin. Najskuteczniejsze są preparaty o zawartości DEET ok. 50%. Na polskim rynku takim środkiem jest belgijska MUGGA TROPICAL 50% DEET SPRAY 75ml skuteczny na komary tropikalne (aa komary tropikalne, na meszki specjalna wersja MUGGA STRONG 50% DEET EXTREME SPRAY Środek na komary w wersji dla zastosowań ekstremalnych w uciążliwych strefach tropikalnych poj.75 ml). Dokładne rozsmarowanie repelentu po powierzchni ciała jest bardzo istotne, bo komary siadają na skórze już w odległości 4 centymetrów od strefy zabezpieczonej środkiem odstraszającym. Zabicie żerującego komara jest błędem, bo rozprowadzenie nawet śladowych ilości krwi na skórze będzie zwabiało następnych przedstawicieli tego gatunku znajdujących się w promieniu kilkudziesięciu metrów.