Odpust w Guadalupe- Indiański folklor

Wycieczkowicze- pielgrzymi wrócili już z wycieczki – pielgrzymki do Meksyku. Przemierzyli prawie cały Meksyk ze wschodu na zachód, kończąc wycieczkę odpustem w Guadalupe. Wrócili pełni niezapomnianych wrażeń. Meksyk urzeka swoja przyrodą, zabytkami, folklorem.

Ja dołączyłem do grupy Nowojorskiego Klubu Podróżnika, aby razem przeżyć odpust w Guadalupe, Meksyk. Jest jedyne i niepowtarzalne wydarzenie, misterium religijne. Poczynając od 1 grudnia na drogach prowadzących do Guadalupe widzimy kolorowe, najprzeróżniejsze pielgrzymki: piesze, rowerowe, z płonącymi pochodniami, samochodowe. Piękne udekorowane samochodu ciężarowe stają się pielgrzymkowymi domami na kółkach.

12 grudnia o godzinie 12:00 ma miejsce najważniejsza Msza św. Niezapominania liturgia, niezapomniane przeżycie religijne. Aby tego doświadczyć trzeba tam po prostu być. Na placu przed bazyliką nieprzebrane tłumy ludzkie. Budują tymczasowe obozowiska, gdzie śpią, modlą się, świętują. Niezwykłe wrażeni robią występy różnych zespołów indiański. Można dostać pląsów oczu, obserwując to kolorowe widowisko. Możemy to obejrzeć na krótkich odpustowych filmikach.