„Piękna Polska nasza cała”

„Piękna Polska nasza cała”

Organizowaliśmy wyprawy, podróże, pielgrzymki do najdalszych zakątków ziemi. A niektórzy pytali o Polskę. Wydawało się nam, że taki wyjazd nie wyjdzie, ponieważ większość z nas prywatnie jeździ do Polski i zwiedza ją na własna rękę. W końcu zdecydowaliśmy się na zorganizowanie takiego wyjazdu. Szukaliśmy w Polsce biura, które ma gotowe programy wycieczki objazdowej po całej Polsce i nie znaleźliśmy. To nas jeszcze bardziej upewniło, że ten wyjazd prawdopodobnie ma szanse na realizację. Mimo to opracowaliśmy własny program i ogłosiliśmy wyjazd.  Ku naszemu zaskoczeniu w bardzo krótkim czasie mieliśmy już komplet na cały autokar.

Z Nowego Jorku każdy prywatnie udał się do Polski. Mieliśmy wyznaczone spotkanie w Warszawie i stamtąd ruszyliśmy w drogę. Zwiedzaliśmy Gietrzwałd, Malbork, Toruń, Gdańsk, Sopot, Licheń, Wrocław, Kraków, Wieliczkę, Łagiewniki, Oświęcim, Wadowice, Częstochowę, Warszawę i inne miejscowości. Polska zaskakiwała nas pięknem. Przewodnicy przybliżali nam niezwykle ciekawe historie, których nigdy wcześniej nie znaliśmy. Byli oni bardzo często świadkami tej historii. Na przykład przewodniczka w Muzeum Powstania Warszawskiego była córką powstańca. Zauroczyła nas swoim zaangażowaniem i znajomością tematu. Tak było prawie w każdym mieście.

Oddychając pięknem Polski poznawaliśmy jej wspaniałą przeszłość, dni chwały i upadku. Jeszcze bardziej odkrywaliśmy wartość naszej Ojczyzny nad Wisłą. Tak bliskie były nam słowa św. Jana Pawła II: „Pocałunek złożony na ziemi polskiej ma dla mnie sens szczególny. Jest to jakby pocałunek złożony na rękach matki – albowiem Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej.”