Polska-Norwegia-Szwecja-Dania-Niemcy 2019

skandynawia125
skandynawia088
skandynawia002
skandynawia103
skandynawia011
skandynawia147
skandynawia028
skandynawia156
skandynawia036
skandynawia188
skandynawia067
skandynawia189
skandynawia081
skandynawia1252
previous arrowprevious arrow
next arrownext arrow
Shadow

Dzień 1. 17.08 Wyjazd z Rzeszowa 3:00, wyjazd z Warszawy 9:00 w kierunku Gdańska na Terminal Promowy Westerplatte, obiad około godziny 14:00, zakwaterowanie w kabinach, wypłynięcie promu z Gdańska godzina 18:00 kolacja w restauracji na promie, wieczór rozrywki, nocleg na promie.

Dzień 2. 18.08 Śniadanie w restauracji na promie, zwiedzanie stolicy Szwecji rozpoczniemy od objazdu miasta: zobaczymy budynki parlamentu, plac Gustawa Adolfa z Operą, Wyspę Rycerską. Następnie czas na jeden z symboli Sztokholmu – Ratusz ze wspaniałymi salami: Złotą oraz Błękitną, gdzie co roku odbywa się bankiet z okazji przyznania Nagrody Nobla. Dalej zobaczymy jedno z najchętniej odwiedzanych obiektów w mieście – Muzeum Vasa, poświęcone okrętowi wojennemu, który zatonął w 1628 r. i został odnaleziony w 1956 r. Kolejnym punktem programu będzie spacer po Starym Mieście (Gamla Stan) z brukowanymi uliczkami wzdłuż których od kilku wieków stoją kamienice szwedzkich kupców i Pałac Królewski. Następnie rejs łodzią po sztokholmskich kanałach, a na koniec czas wolny na Starym Mieście. Obiadokolacja i nocleg w Sztokholmie.

Dzień 3. 19.08 Śniadanie, Przejazd pod skocznie narciarskie w Lillehammer, zwiedzanie kompleksu sportowego, obiadokolacja i nocleg w okolicy Lillehammer.

Dzień 4. 20.08 Przejazd przez urzekającą górską dolinę Gudbrandsdalen, w kierunku miasteczka Dombas leżącego u podnóża płaskowyżu Dovre. Po drodze zobaczymy kościołek słupowy w Ringebu. Przejazd przez płaskowyż i dolinę Drivdalen w kierunku Oppdal, skąd przeprawimy się trasą widokową prowadzącą przez góry oraz wzdłuż wybrzeży fiordów do położonego na północnym skraju „Krainy Fiordów” Kristiansund. Zakwaterowanie w hotelu w okolicy Kristiansund.  400 km.

Dzień 5. 21.08 Po śniadaniu, wykwaterowanie i przejazd ok. 6 km podmorskim tunelem – Atlanterhavstunnelen, łączącym Kristiansund z wyspą Averoy . Następnie uznawana za „norweską budowlę stulecia” oraz opisywana jako najlepsza wśród najbardziej znanych tras widokowych – Droga Atlantycka, która biegnie ostrymi zakrętami przez niskie mosty nad otwartym oceanem, łącząc ze sobą kolejne niewielkie wyspy. Dalej przeprawimy się promem z Afranes do Solsnes, aby przejechać znaną Drogą Trolli i jej najbardziej osławionym fragmentem – składającą się z 11 serpentyn – Drabiną Trolli. Po drodze podziwiać będziemy potężny wodospad Stigfossen. Następnie przejazd w kierunku Linge – przeprawa promem do Eidsdal i dalej w kierunku Drogi Orłów, która poprowadzi nas do miejscowości Geiranger. Tu czeka nas rejs widokowy po najsłynniejszym fiordzie Norwegii – Geirangerfjordzie, który w 2005 roku wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Popłyniemy wśród pionowych skał wpadających wprost do morza i wodospadów sięgających nawet 250 m wysokości. Po rejsie przejazd na nocleg do hotelu w okolicy Videseter. 420 km.

Dzień 6. 22.08 Po śniadaniu, wykwaterowanie. Przy dobrej pogodzie możliwość wjazdu na górę Dalsnibba – punkt widokowy położony na wysokości 1500 m n.p.m. Następnie przejazd trasą widokową wzdłuż wybrzeża Innvikfjordu. Dojazd do Briksdal i wycieczka pod jeden z jęzorów lodowca, która odbywa się specjalnie do tego celu przeznaczonymi pojazdami. Następnie drogami górskimi dostaniemy się do Forde. Dojazd na nocleg do hotelu w okolicy Forde. (Trasa ok. 280 km).

Dzień 7. 23.08  Po śniadaniu, wykwaterowanie i przejazd do Lavik. Przeprawa promowa przez najdłuższy fjord w Norwegii – Sognefjord – do miejscowości Oppedal. Dalsza podróż do Bergen. Wizyta w baśniowym Troldhaugen – posiadłości najsłynniejszego kompozytora norweskiego Edvarda Griega (dla chętnych, za dodatkową opłatą). Najpierw obejrzymy dom i ogród, a potem w sali z widokiem na fjord i hytte, w której komponował, będziemy mogli posłuchać 30-minutowego koncertu fortepianowego utworów Griega. Następnie zwiedzanie miasta z lokalnym przewodnikiem, w programie m.in. wizyta na Torget – barwnym targu rybnym, stary port Bryggen z górującą nad nim średniowieczną twierdzą Bergenhus i spacer po Tyskebryggen z charakterystycznymi drewnianymi budynkami. Przejazd kolejką na wzgórze Floyen z którego rozpościera się piękna panorama na Bergen i fiordy. Po zwiedzaniu przejazd do hotelu w okolicy Bergen.

Dzień 8. 24.08 Po śniadaniu, wykwaterowanie i przejazd z Bergen trasą widokową wzdłuż fiordu Hardanger, przez który przeprawimy się imponującym mostem i dalej będziemy podróżować w kierunku miejscowości Geilo trasą prowadzącą przez malownicze, dzikie krajobrazy płaskowyżu Hardangervidda (największym plateau w Europie), po drodze zobaczymy m.in. słynny wodospad V?ringsfossen. Z Geilo przejazd przez tereny górskie w kierunku hotelu w okolicy Oslo.

Dzień 9. 25.08 Po śniadaniu, wykwaterowanie i przejazd do Oslo. Zwiedzanie stolicy Norwegii z lokalnym przewodnikiem – Park Frogner, będący jednocześnie muzeum rzeźby Gustawa Vigelanda. Szczególnej uwadze polecamy tzw. obelisk przedstawiający wszystkie stadia ludzkiego życia. Dalej objazd centrum miasta: główna ulica miasta – Karl Johans Gate, Pałac Królewski oraz Storting, czyli budynki Parlamentu. Wizyta w Muzeum Statku Fram, unikatowym skansenie oraz wjazd na skocznię Holmenkollen. Przejazd na nocleg w okolice Malme.

Dzień 10. 26.08 Śniadanie, przejazd mostem Oresund łączącym Danię ze Szwecją. Przejazd do Kopenhagi, zwiedzanie miasta: pomnik Syrenki Kopenhaskiej, fontanna bogini Gefion, twierdza Kastellet, Pałac Królewski Amalienborg, Stroget – spacer deptakiem miasta, Pałac Christiansborg będący siedzibą parlamentu duńskiego. Rejs po kanałach, w godzinach popołudniowych. Przyjazd na nocleg do Niemiec.

Dzień 11. 27.08 Śniadanie, przejazd do Berlina – zwiedzanie miasta historycznych tragedii i współczesnej transformacji. Objazdowa wycieczka po mieście z przewodnikiem lokalnym. Zobaczymy m.in. Mur Berliński, Alexanderplatz, Rotes Rathaus, Wieża Telewizyjna, Uniwersytet Humboldta wychowankami którego byli bracia Grimm oraz Albert Einstein. Przejazd autokarem główną aleją Berlina – Unter den Linden. Reichstag – siedziba parlamentu, Brama Brandenburska – symboliczne wrota miasta. Plac Poczdamski – ultranowoczesny kompleks architektoniczny. Powrót do Polski- przejazd na nocleg.

Dzień 12 28.08 Śniadanie, przejazd do Warszawy i Rzeszowa.